۰۲۱-۵۵۶۰۰۳۱۲
 

شیر فشار شکن چیست؟

شیر فشار شکن چیست؟

یکی از قطعات سیستم شیرآلات لوله کشی، شیرهای فشار شکن هستند که در دسته شیرآلات کنترلی قرار میگیرند. این شیرها خودکار عمل میکنند وفشار بالا و متغیر ورودی را، به فشار کم و ثابت خروجی تبدیل میکنند. اگر در سیستم بعد از شیر فشار شکن، مصرف آبی نباشد، برای اینکه از انباشته شدن فشار استاتیک، این شیرها اتوماتیک وار جریان را قطع میکنند. با ما همراه باشید تا درمورد نحوه عملکرد و انواع این شیرها اطلاعات بیشتری کسب کنید.

شیر فشار شکن

شیرهای فشار شکن، قطعه و ابزاری برای شکستن فشار هستند. در سیستم  سیالی، فشار مدار بسیار مهم است. شیر فشارشکن ایمنی سیستم و سلامت اجزای دیگر را تامین میکند. پمپی که در یک مدار هیدرولیکی عامل فشار است، معمولا با ضریب توان بیشتری در نظر گرفته میشود و فشار لازم و ایمن برای کارکرد سیستم از طریق فشارشکن تعیین میشود.

فشار سنج هیدرولیک بعنوان مکمل تنظیم فشار است. فشار آب خروجی از مخزن بسیار بالاست، لذا برای ورود به سیستم لوله کشی آب مصرف خانگی مناسب نیست. از فشار شکن برای تنطیم این فشار استفاده میشود.

محل قرار گیری شیر فشارشکن در نزدیک کنتور آب ساختمان بعد از انشعاب از لوله اصلی آب شهر است. برای تنظیم فشار خروجی شیر، پیچ مخصوص فشاری وجود دارد که با آن فشار خروجی شیر تنظیم میشود. لازم است بدانید که قبل از شیر به صافی نیاز است.

شیر فشار شکن  چگونه عمل میکند

شیر  فشارشکن با کنش و واکنش دو نیروی متضاد مجاور یکدیگر عمل میکنند. نیروی ناشی از فشار آب به بستن مسیر جریان تمایل دارد و نیروی مخالفی که از فنر گرفته میشود، به باز کردن جریان تمایل دارد. این نیروها در جهت خنثی کردن یکدیگر بر میآیند. واکنش متغیر فنر که با تغییرات ورودی طراحی شده متناسب است، باعث میشود فشار خروجی پایدار باشد.

انواع شیرهای فشارشکن بر اساس عملکرد

1.      شیر فشارشکن پایلوتی

این شیر پایلوت دار هستند. شیرهای پایلوتی به کاهش فشار حساسند و مستقیما شیر را بکار میاندازند. فشار کاری پایلوت، شیر اصلی را کنترل و به کار میاندازد. کاربرد این شیر در جریان  بالا و کنترل ثابت است.  شیر پایلوت بر دونوع زیر است

ü     پیستونی

این نوع شیرفشارشکن پایلوتی،پیستون دار است. محل نصب آن در قسمت عملیاتی شیر اصلی است. این شیر کنترل زیادی در کاهش فشار با نوسانات 0.05 MPA یا کمتر دارد. از شیر پیستونی در خطوط بخار،امکانات سایت، آبیاری، تجهیزات تهویه مطبوع و ساختمان سازی استفاده میشود. این شیر دارای مقاومت زیاد و محدوده گسترده عملیاتی از مقادیر کم تا زیاد جریان را دارد و کنترل شیر اصلی با پیستون است.

ü     دیافراگمی

شیر اصلی در این مدل توسط دیافراگم بزرگی بکار میافتد. این شیر به علت داشتن مقدار زیادی  CV، نوسان کاهش فشار را حتی هنگامی که جریان را کنترل میکند، به حداقل میرساند. کاربرد این شیر در تجهیزات تهویه مطبوع، ساختمان سازی و امکانات سایت است.

2.      شیر فشار شکن با عملکرد مستقیم

شیرهای فشار شکن عملکرد مستقیم برای کاهش فشار المانی حساس دارند که مستقیما شیر را بکار میاندازد. این شیر دارای ساختمانی و کوچک است که وزن کمی دارد و برای کنترل جریان کم گزینه مناسبی است. کاربرد این شیر در تجهیزات لباسشویی، صنایع غذایی و سیستم استرلیزه کردن بخار است.

انواع شیر  فشار شکن براساس سیال کاربری

 

3.      شیرهای فشار شکن پنوماتیک

این مدل شیر دارای قطعاتی از جمله عملگر، پوزیشنر و کنترلراست که باعث افت فشار زیادی میشود. فشار جریان سیالاتی که از شیر عبور میکنند، توسط سنسور حس میشوند وبه کنترلرارسال میگردند. کاربرد این شیرها در صنایع غذایی،کشاورزی،خودرو سازی و چوب است.

4.      شیرهای فشار شکن هیدرولیکی

شیرهای فشار شکن در بازار رواج زیادی دارد.تنطیم جریان سیال در یک سیستم هیدرولیک از وظایف این شیر است. اهرمی دستی که به شیر متصل است، کنترل جریان سیال را انجام میدهد.از جمله کاربرد این شیر میتوان به صنایع خودروسازی،صنایع فولاد و سیمان اشاره کرد.

5.      شیرهای فشار شکن مدل P.R.V

شیرهای P.R.V  به صورت اتوماتیک مبدل فشار زیاد و متغیر ورودی  به فشار کم و ثابت خروجی است. اگر در سیستم بعد از شیر فشار شکن مصرف آبی نباشد. این شیر برای جلوگیری از انباشته شدن فشار استاتیک، جریان را بصورت اتوماتیک قطع میکند. شیر  فشار شکن با کم کردن فشار  ناخواسته در سیستم و خطوط انتقال، از هدر رفتن سیال به مقدار قابل توجهی جلوگیری میکنند. دیگر مزایای استفاده از شیرفشارشکن P.R.V  آسان شده بهره برداری از شبکه و خطوط انتقال، حذف هزینه  زیاد خرید زمین و ساخت مخازن فشار شکن است.

چگونگی قرار گرفتن شیر  فشار شکن در خطوط لوله کشی

  • شیرهای فشار شکن بصورت موازی درسیستم لوله کشی و بر روی لوله های آبرسانی بسته میشوند. بدین صورت چنانچه یکی از این شیرها از کار بیفتد و از سیستم خارج شود، شیر دیگر وارد سیستم شود و به کار ادامه دهد.
  • شیرهای فشار شکن بصورت پشت هم و سری درسیستم بسته میشوند واین باعث کاهش فشار در چند مرحله میشود. برای کاهش فشار در سیستم هایی که افت فشار بالایی دارند، شیرهای فشار شکن بصورت سری صورت میگیرد.

 

شیرهای فشار شکن دارای مزایای زیر هستند

این شیرها در بردارنده هزینه تولید کمی هستند. قابلیت نگهداری آسان و طراحی ساده ای دارند. برای بارگذاری در شیر نیازی به نیرو نیست. استفاده از این شیر نشتی خارجی را کاهش میدهد. شیرهای فشار شکن به دلیل عدم وجود بسته بندی ساقه، منبع اصطکاک بالا و نشتی خارجی حذف میشود.

شیرهای فشار شکن چه معایبی دارند

در این شیرها رگلاتور نمی توانند با بی صدایی، کاواک زایی سازگار شوند. در همگام استفاده از این شیرها، محیط کنترلی باید بطور کامل تمیز باشد. قابلیت کنترل زمانی که افت فشار در شیر کم میشود،توسط رگلاتور از دست میرود، بدلیل اینکه قدرت عملکرد کافی توسط محیط تامین نمی گردد.

سخن آخر

باتوجه به آنچه گفته شد شیر فشار شکن کنترل کننده فشار در سیستم  لوله کشی هستند. این شیرها به صورت موازی یا سری در سیستم لوله کشی قرار میگیرند. انواع شیر فشار شکن در مقاله بالا معرفی گردید. هر صنعتی با توجه به نیاز خود از انواع مختلف شیر  فشار شکن استفاده میکند. این شیرها معایبی هم دارند که یادآوری شد. امیدواریم توانسته باشیم اطلاعات مورد نیاز شما را با مطالب گفته شده در اختیارتان بگذاریم.

 

 

نظر خود را بنویسید