021-55600312
 

لوله و اتصالات 5 لایه

یکی از مشکلات اساسی که در بخش تعمیر ساختمان وجود دارد تعویض لوله کشی است. لذا در حین خرید و انتخاب لوله و اتصالات آن باید با آگاهی کامل از کیفیت عمل کرد. استفاده از لوله مدرن که طول عمر بیشتر و کیفیت بالایی دارند به شدت توصیه میشود. در این مقاله قصد داریم یکی از لوله و اتصالات مدرن آن را به شما معرفی کنیم. با ما همراه باشید.

لوله پنج لایه

لوله پنج لایه ساخته شده از ترکیب لایه مختلف فلز و پلیمر هستند. در طراحی این لوله از یک لایه آلومینیوم که توسط دو لایه پلیمر احاطه شده، استفاده شده است. ازچسب مخصوص برای چسباندن لایه مختلف استفاده میشود. لایه آلومینیومی باعث افزایش استحکام لوله پنج لایه میشود.

از جوشکاری اولتراسنیک جهت اتصال دو طرف لایه آلومینیومی استفاده شده است. کاهش وزن لوله و نصب و نگه داری آسان آن به دلیل وجود لایه پلیمری است. نام گذاری لوله پنج لایه از استاندارد خاص تبعیت میکند. نام گذاری به صورت چپ به راست ابتدا نوع پلیمر داخلی، نوع فلزو نوع پلیمر خارجی عنوان شده است.کیفیت لوله پنج لایه در گرو پلیمر استفاده شده و نوع چسب بین لایه  است.

انواع لوله پنج لایه

 

لوله پنج لایه PE

نمایش این نوع لوله به صورت PE-AI-PE است. پلیمر اصلی که در این نوع لوله به کار رفته از نوع پلی اتیلن است. این پلیمرمقابل فشار مقاومت زیادی ندارد و برای لوله کشی آب گرم زیاد مناسب نیست. این نوع لوله به دلیل قیمت خوب و آسان بودن استفاده طرفداران زیادی دارد.

لوله پنج لایه PERT

این لوله قدمتی 35 ساله در بازار بین المللی دارد. پلی اتیلن در این لوله هم به کار رفته است. تفاوت این لوله با لوله PE در نوع مولکول است. پیوند طولی بین مولکول دراین لوله موجب افزایش مقاومت در برابر فشار آب شده است. تا دمای 70 درجه این لوله قابل استفاده است. جهت لوله کشی آب گرم لوله PERT گزینه خوبی است. لوله PERT قابلیت بازیافت دارد و از مواد سازگار با طبیعت ساخته شده است.

لوله پنج لایه PEX

این لوله دارای روشی خاص برای تولید است و علت نام گذاری آن همین است. در روش تولید این لوله لایه آلومینومی بر روی لایه پلی اتیلنی مشبک پیچیده شده است. پلیمر هایی که در این نوع لوله استفاده شده پیوندهای عرضی فوق العاده مستحکمی دارند. تا دمای 95 درجه لوله PEX کاربرد دارد. لذا در سیستم لوله کشی شوفاژ و آبگرمکن کاربرد دارد.

کاربرد لوله پنج لایه

 • لوله آبگرم و آبسرد ساختمانی : برای جلوگیری از رسوب گرفتگی در لوله استفاده لوله پنج لایه در سیستم آب سرد و گرم ساختمانی پیشنهاد میشود.
 • لوله کشی شوفاژ و رادیاتور: لوله پنج لایه به دلیل تحمل زیاد در برابر دمای آب در سیستم شوفاژ شدیدا توصیه میشود.
 • سیستم گرمایش از کف : در سیستم گرمایش از کف به دلیل بالا بودن فشار آب و دما بهتر است از لوله پنج لایه استفاده شود.
 • استفاده در صنایع مختلف : لوله پنج لایه به دلیل مقاوم بودن در برابر مواد شیمیایی گرینه خوبی برای صنایع متخلف مانند پتروشیمی و نفت و گاز هستند.
 • استفاده در مصارف پزشکی : صنعت پزشکی از حساسیت برخورداراست، لوله پنج لایه به دلیل کیفیت بالا قادر است پاسخگوی این صنعت باشد.

ویژگی لوله پنج لایه

 • کم بودن ضریب انبساط
 • مقاوم بودن در برابر فشارآب
 • مقاوم بودن در برابر مواد شیمیایی
 • مقاوم بودن در برابر نفوذ اکسیژن
 • مقاومت در برابر دما

معایب لوله پنج لایه

 • لوله پنج لایه در معرض نور خورشید از بین میرود.
 • این لوله در صورت اتصال با اتصالات برنجی دچار شکستگی میشود.
 • عایق چسبی باعث از بین رفتن لوله میشود.

انواع اتصالات پنج لایه

برای هر نوع لوله اتصالات مرتبط به خود لوله نیاز است. در تولید اتصالات پنج لایه از فلز برنج و نیکل استفاده شده است. تفاوت اتصالات پنج لایه با هم در نحوه نصب و چگونگی قرارگیری آن  روی لوله است. در ادامه به انواع اتصالات پنج لایه میپردازیم.

اتصالات پرسی

جهت آب بندی اتصالات روی لوله ها، یک حلقه روی لوله قرارمی گیرد و با کمک فشار اتصال پرسی روی لوله پرس میشوند و عمل آب بندی انجام میشود. در عملیات پرس کردن، عاج هایی که روی اتصالات پرسی قرار دارند، روی لوله  فرو میروند و اورینگ لاستیکی در کنار عاج  مانع نفوذ آب میشوند و آب بندی صورت میگیرد.

اتصالات کوپلی

این اتصالات از سه قسمت تشکیل شده اند.این قسمت  بدنه، اورینگ و حلقه است.  بدنه اتصالات کوپلی ساخته شده از برنج است. آلیاژ برنج ویژگی خوبی دارد. برای زیبایی از آبکاری ترکیب آن با آلیاژ نیکل استفاده میشود. اتصالات کوپلی به دلیل داشتن این آلیاژها در برابر دمای بالا و اکسیده شدن و.. مقاوم هستند.

اورینگ قسمت دیگر این اتصالات است که مانع نفوذ آب میشود. جنس این تجهیزات از پلاستیک مرغوب است که مقاومت خوبی در برابر دما و شکستگی دارند.

حلقه قسمت دیگر این اتصال است که وظیفه مهار کردن را به عهده دارد. هنگامی که بدنه اتصالات در لوله قرار بگیرد، این حلقه روی لوله مستقر میشود و آن را مهار میکند. حلقه از آلیاژ برنج با آبکاری نیکل ساخته شده است.

اتصالات کوپلی دارای دندانه (عاج) هستند که جهت مستقر شدن لوله در جای خودش، به صورت معکوس روی آن  تعبیه شده اند. انتهای عاج اتصالات برای این که مهره بتواند به آن پیچ شود، رزوه هایی دارد.

اتصالات کلمپی

اتصالات کلمپی در جایی که افزایش فشار آب به دلیل زیاد بودن قطر لوله وجود دارد، استفاده میشود. این اتصالات در برابر نفوذ آب مقاوم و قابل اطمینان هستند. اتصالات کلمپی همانند کمربندهای سفت کننده   هستند که نیازی به استفاده از پیچ و مهره ندارند.این اتصالات نصب راحتی دارند و این امکان را فراهم میکنند که پس از نصب به راحتی باز و بسته شوند.

 

جمع بندی

همان طور که گفته شد لوله پنج لایه، لوله هایی مدرن هستند که با جدید ترین فناوری ساخته و تولید شده اند. با این که روش قدیمی تر لوله فلزی را برای لوله کشی  انتخاب میکردند امروزه به این نتیجه رسیده اند که لوله پلاستیکی را برای سهولت کار و بهبود روند کار جایگزین لوله فلزی کنند. لوله جدیدی که در حال حاضر در بازار است مشکلات لوله فلزی را ندارند.