021-55600312
 

لوله و اتصالات تک لایه

دراین مقاله میخواهیم به بررسی لوله تک لایه و اتصالات تک لایه که در صنعت ساختمان از جمله سیستم لوله کشی آب استفاده میشود صحبت کنیم. این لوله مزایای زیادی دارد و همین باعث شده در ساختمان سازی محصولی پرطرفدار باشد. با ما همراه باشید تا در مورد این قطعات مهم اطلاعات مفیدی کسب کنید.

لوله تک لایه

لوله تک لایه که با نام لوله پروپیلن هم مشهور هستند، جهت انتقال آب آشامیدنی استفاده میشوند. این لوله در رنگ سبز هم تولید میشوند که به آن لوله سبز هم میگویند. این لوله مزیت هایی دارد که نسبت به لوله فلزی طرفدار بیشتری دارد. این لوله در سیستم گرمایی خورشیدی، محیط اسیدی و قلیایی، تهویه مطبوع، فاضلاب صنعتی، صنایع کشتی سازی و لوله کشی آب آشامیدنی کاربرد دارد.

انواع لوله تک لایه

لوله تک لایه با توجه به نوع پلیمر استفاده شده در ساخت به چند دسته میتوان تقسیم کرد. نمونه هایی مانند پلیمر (PP یا پروپیلن) ، پلیمر (PPRC یا پلی پروپیلن رندوم تایپ C) و پلیمرPEX  که ازجمله مهم ترین مواد شیمیایی در ساخت لوله تک لایه هستند. از تولید کننده این لوله میتوان به شرکت تک لایه آذین، تک لایه صبا و تک لایه یزد اشاره کرد.

مشخصات فنی لوله تک لایه

این لوله و اتصالات در ضخامت، سایز و موارد مختلف دیگری برای کاربرد متنوع تولید میشوند. هنگام خرید باید با در نظر گرفتن نیاز خود لوله را با سایز مختلف انتخاب کرد. معمولا شرکت تولید کننده لوله و اتصالات تک لایه محصولات خود را در سایز 20 تا 120 میلیمتری تولید و عرضه میکنند.

 

تفاوت لوله تک لایه با لوله پنج لایه

لوله تک لایه ضریب انبساطی بالایی دارد. لوله تک لایه قابلیت انبساط طولی بالایی دارد درحالیکه لوله پنج لایه به دلیل آلومینیومی که دارند ضریب انبساط طولی کمی دارند و در برابر فشار آب افزایش طول ندارند.

لوله تک لایه در برابر نفوذ اکسیژن مقاومت بالایی ندارند اما لوله پنج لایه به دلیل داشتن روکش آلومینیوم مقاومت بالایی در برابر نفوذ اکسژن دارند.

لایه درونی لوله تک لایه صیقلی است و کاهش فشار و دما در آن بسیار پایین است. اما در لوله پنج لایه مقاومت در برابر کاهش فشار و دما بسیار بالاست.

لوله تک و پنج لایه هردو دارای وزن پایین ودر مقابل پوسیدگی مقاومت دارند.

در لوله تک لایه انعطاف پذیری کم است و برای تغییر مسیر لوله کشی به اتصالات نیاز است. اما در لوله پنج لایه انعطاف پذیری بیشتر است و نیاز به اتصالات در آن کم است.

سرعت و سهولت نصب در لوله تک لایه نسبت به لوله پنج لایه کمتر است.

لوله تک و پنج لایه هردو برخلاف لوله فلزی هنگام عبور جریان آب سرو صدایی تولید نمیکنند و این امر باعث شده نیازی به عایق نداشته باشند.

در لوله تک لایه و پنج لایه ضایعات لوله در استفاده به حداقل میرسد.

انواع اتصالات تک لایه

بوشن تک لایه

بوشن تبدیلی تک لایه

زانو 90 درجه تک لایه

زانو 45 درجه تک لایه

سه راهی مساوی تک لایه

سه راهی تبدیلی تک لایه

لوله خمدار تک لایه

پل بست دار تک لایه

چهارراه تک لایه

زانو دیواری بوشن فلزی تک لایه

زانو دیواری مغزی فلزی تک لایه

بوشن یکسر فلز تک لایه

مغزی یکسر فلز تک لایه

زانو یکسر بوشن فلزی تک لایه

زانو یکسر فلزی تک لایه

مهره ماسوره بوشن فلزی تک لایه

مهره ماسوره مغزی فلزی تک لایه

سه راهی بوشن فلزی تک لایه

سه راهی مغزی فلزی تک لایه

انواع شیرآلات و متعلقات تک لایه

انواع بست تک لایه

انواع درپوش تک لایه

شابلون

فلنج و آداپتور تک لایه

ابزار آلات

 

آزمایشات اعمال شده بر لوله تک لایه

شرکت برای تولید لوله و اتصالات تک لایه طبق استاندارد و پروتکل تعیین شده به تولید این محصول اقدام میکنند. آزمایش و تست به شکل ضربه یا درجه حرارتی انجام میشود. در ادامه به چند نمونه از این آزمایشات میپردازیم.

آزمایش فشار هیدرواستاتیک

لوله تک لایه از پلیمرهایی ساخته شده اند که با گذشت زمان به علت قرار گیری در معرض فشار و حرارت، میپوسند. لذا از هوب جهت محاسبه طول عمر این لوله استفاده میشود. درواقع هوب عمل محاسبه رابطه بین زمان و تنش وارد شده به جداره لوله و دمای درونی لوله تک لایه را انجام میدهد.

آزمایش کنترل کیفی ظاهری

در این آزمایش شرایط ظاهری مورد بررسی قرار میگیرند از جمله ترک خوردگی، شکستگی، عبور نور و...

آزمایش ضربه

آزمایش ضربه با وارد کردن ضربه در 10 مرحله به لوله انجام میشود. لوله در این 10 مرتبه مجاز است یک بار دچار شکستگی شود.

آزمایش برگشت حرارت

در آزمایش حرارت بخشی از لوله در معرض دمای بالای 120 درجه سانتیگراد قرار گرفته و پس از گذشت 2 ساعت به دمای اولیه بر میگردد. سپس تغییرات طولی انجام شده بررسی و محاسبه میشود.

محاسبه افت فشار

محاسبه افت فشار که از مهم ترین تست برای لوله تک لایه است. این آزمایش برای سایز متفاوت و سرعت خطی در لوله انجام میگیرد.

 

مزایای لوله تک لایه

سهولت و سرعت در نصب

ظاهری شفاف و زیبا

کم بودن افت فشار

مقاومت مطابق استاندارد در برابر ضربه

مقاومت در برابر خوردگی

عدم رسوب گذاری و پوسیدگی

عایق حرارتی و الکتریکی

عدم عبور نور از لوله و عدم رشد میکروارگانیسم درآن

استفاده در آب سرد و آب گرم

معایب لوله تک لایه

کم بود انعطاف پذیری

انبساط طولی خیلی زیاد در شرایط مختلف دمایی

استفاده برای درجه دمایی پایین

عدم استفاده از آن در سیستم گرمایش از کف

 

حرف آخر

همان طور که مطالعه کردید لوله تک لایه و اتصالات آن از قطعات پرطرفدار و پرکاربرد در صنعت و سیستم لوله کشی هستند. این لوله و اتصالات معایب و مزایایی دارند که البته مزایای آن بیشتر است. امیدواریم توانسته باشیم سوالات شما را در مورد قطعات تک لایه پاسخ گفته باشیم.