021-55600312
 

لرزه گیر

یکی از پدیده مشکل زا، بوجود آمدن لرزه و ارتعاش در سیستم لوله کشی و صنعت است. قطعاتی در سیستم وجود دارد که حرکات رفت و برگشتی یا دورانی دارند که باعث پدیدار شدن فرآینده هایی در سیالات هستند. برای رفع این مشکل باید از لرزه گیر استفاده شود. موضوع مورد بررسی در این مقاله لرزه گیر و انواع آن است. با ما همراه باشید.

لرزه گیر

لرزه گیر قطعه   پرکاربرد در صنعت پایپینگ به شمار میآید. این قطعه جهت محکم نگه داشتن شیرآلات و اتصالات صنعتی مرتبط به آن کاربرد بسیاری دارد. درصورتی که از لرزه گیر استفاده نشود، اتصالات در اثر ارتعاش و لرزش از هم باز میشوند و خساراتی را به دنبال خواهند داشت.

همواره حرکت مایعات یا گازها داخل لوله با فشار است لذا ممکن است به دلیل این فشار به شیرآلات ضربه وارد شود و آن را دچار آسیب و شکستگی کند. به همین منظور از لرزه گیر برای کاهش فشار و لرزش احتمالی استفاده میشود.

چگونه لرزه گیر را در سیستم نصب کنیم

برای نصب لرزه گیر ابتدا نقشه قطعات را تهیه میکنیم. باید سوراخ فلنج نصب شده در یک راستا باشند و نباید حین نصب اتصالات تحت پیچش باشند. از تراز بودن فلنج خط لوله و آب بندی بودن سطح فلنج هایی که روبروی هم قرار میگیرند اطمینان حاصل کنید. سطح فلنج بادی عاری از لبه تیز و برنده باشد. از مخلوط آب و مایع ظرفشویی برای سهولت در جا انداختن لرزه گیر بین فلنج استفاده کنید.

یک هفته پس از نصب برای اطمینان از عدم نشتی مجدد اتصال را آچارکشی کنید. جهت جابجایی اتصالات بزرگ از تسمه پارچه   استفاده کنید. سطح اتصالات برای آب بندی نباید با مواد نفتی و گریس آغشته شوند. به تناسب فضای کارکرد انعطاف پذیر توجه کنید. باید فاصله دو فلنج در سایت و طول لرزه گیر مطابق هم باشند.

قطعات را به گونه   نصب کنید که تا حد امکان پلاک مشخصات و تاریخ تولید آن مشخص باشد. دقت کنید قسمتی از پیچ که از مهره خارج شده تماسی با بدنه لرزه گیر نداشته باشد. پیچ باید سرتاسر و کامل بسته شوند. هرگز قسمت پلاستیکی قطعه را رنگ نکنید.

قسمت لاستیکی هنگام جوشکاری محافظت شود. از قلاب مخصوص روی فلنج جهت حمل اتصالات استفاده کنید. هرگز پیچ مهارهای اتصالات را باز نکنید. اگر پایه مهار جدا ارائه شود باید دقت کرد که پایه پشت فلنج روبرو قرار گیرد. در نصب قطعات پلاستیکی باید به شکل قرار گیری قطعات لاستیکی که برای جلوگیری از فشردگی زیاد هستند، دقت کرد.

انواع لرزه گیر

ü     لرزه گیر فلزی

لرزه گیر فلزی از آلیاژ فلزات ساخته و تولید میشود. جهت خنثی شدن ضربه ایجاد شده توسط فشار مایعات و گازها، لرزه گیر فلزی کاربرد زیادی دارد. این لرزه گیر قادر است تغییرات ناشی از ارتعاشات را مهار کند. انبساط و انقباض مرتبط به حرارت و فشار توسط لرزه گیر فلزی کاهش مییابد. این لرزه گیر در صنایع فولاد، صنایع غذایی و نفت و گاز استفاده میشود.

لرزه گیر فلزی به دلیل جنس بدنه   که دارد دوام بالایی دارد و در فشارهای بالا و محدوده وسیع تری استفاده میشود. استفاده از این لرزه گیر در پروژه عظیم پتروشیمی و کارخانه صنعتی توصیه میشود. لرزه گیر فلزی فشار بالا را تحمل کرده و از شکستگی لوله در سطح گسترده جلوگیری میکند. انواع لرزه گیر فلزی به شرح زیر است :

 • فنرهای فشاری
 • لرزه گیر آکاردئونی
 • لرزه گیر خرطومی فلزی
 • لرزه گیر مهاردار زاویه ای
 • لرزه گیر فلنج دار
 • لرزه گیر لایه ای
 • لرزه گیر قابل جوش

ü     لرزه گیرغیر فلزی و لاستیکی

لرزه گیر غیر فلزی از مواد لاستیکی تولید میشوند. این متریال ساخت بسیار مقاوم بوده و در موقعیت مختلف قابل استفاده است. لرزه گیر لاستیکی قادر است فشار وارد شده را تا اندازه زیادی تحمل کند. این لرزه گیر معمولا خاصیت انعطاف پذیری دارد. قابلیت انعطاف پذیری به دلیل متریال ساخت آن است. از لرزه گیر لاستیکی اغلب در خطوط لوله، نیروگاه برق، تهویه هوا، فرایندهای برودتی و حرارتی و طراحی صنعت آب و فاضلاب استفاده میشود.

انواع لرزه گیر لاستیکی به شرح زیر است :

 • لرزه گیر فن
 • لرزه گیر سانتریفیوز
 • لرزه گیر لاستیکی خرطومی
 • لرزه گیر مهاردار
 • لرزه گیر لاستیکی یونیورسال
 • لرزه گیر بلادری مقاوم و قابل انعطاف در برابر حرارت و گرما
 • لرزه گیر اتوکلاو
 • لرزه گیر لرزاننده
 • لرزه گیر لاستیکی بلادری مهاردار
 • لرزه گیر ماشین آلات
 • لرزه گیر کمپرسور

 

ü     لرزه گیر آکاردئونی

این لرزه گیر ارتعاشات زاویه   ، محوری و جانبی را کاهش میدهد. مهم ترین ویژگی این لرزه گیر مقاومت بالا در برابر دما و فشار زیاد است. در طراحی این اتصالات از پره و طراحی مختلف میتوان استفاده کرد. از فلنج و پیچ و مهره اغلب برای نصب این اتصالات استفاده میشود. بارزترین و مهم ترین جز در لرزه گیر اکاردئونی بلوزاست. ویزگی هایی مانند جنس بلوز، انعطاف پذیری آن، شکل بلوز، ضخامت و پره قابل تغییر در کارایی آن موثر خواهند بود.

ü     لرزه گیر خرطومی فلزی

از لوله خرطومی فلزی هم میتوان در طراحی خطوط لوله استفاده کرد. این خطوط لوله خرطومی انعطاف بالایی دارند و به همین دلیل مورد توجه قرار میگیرند. از لوله خرطومی به شکل مستقیم، وی شکل و زوایای دیگر میتوان استفاده کرد و این مهم ترین مزیت این لوله هاست. این لوله  در کاهش میزان لرزش سیستم تاثیرگذارند، به همین علت جهت کاهش ارتعاش در سیستم و کاهش لرزش نیازی به تجهیزات پشتیبان و تقویت کننده ندارند. استفاده از لوله خرطومی فلزی باعث کاهش فضای مورد نیاز برای نصب خط لوله میشود.

برند معروف تولید کننده لرزه گیر در کشور کدامند

شرکت ارتعاشات صنعتی ایران، انعطاف صانع، ارتعاش میلاد، فلکسور پارس، ارتعاشات صنعتی اراک، ارتعاش گستر میلاد، مهندسی جداسازی ارتعاشات از جمله شرکت مطرح در تولید لرزه گیر هستند.

تفاومت لرزه گیر و ضربه گیر

از لرزه گیر جهت مهار لرزش لوله استفاده میشود در حالیکه از ضربه گیر برای کاهش لرزش استفاده میشود. ضربه گیر دارای انواع مختلفی است که کم هزینه ترین و رایج ترین آن به عنوان لاستیک ضربه گیر منجیت دار نام دارد و محل نصب آن زیر دستگاه مثل پمپ است و ارتعاش را کاهش میدهد.

جمع بندی

در سیستم صنعتی عواملی مانند جاری شدن سیال با سرعت بالا، شرایطی مانند دما و فشار وتجهیزات دینامیکی لرزش هایی بوجود میآید. لذا به قطعه   نیاز است تا این لرزش  کاهش و حذف شوند. لرزه گیر لاستیکی، آکاردئونی و خرطومی فلزی از مهم ترین لرزه گیر  برای تجهیزات صنعتی هستند.

بر اساس نوع

بر اساس برند