۰۲۱-۵۵۶۰۰۳۱۲
 

عایق فوم رولی

یکی از انواع فوم ، عایق فوم رولی یا فوم پلی اتیلن است که ورق آن از دانسیته 65 تا 200 و در ضخامت مختلف از 40 تا 120 میلیمتر و معمولا در عرض 5/1 متر و در رنگ متفاوت تولید میشود. برای تولید فوم رول مواد اولیه متفاوتی مانند رول فوم پلی اتیلن، LPD  و  EVA EPDM بکار میرود. بارزترین ویژگی آن استحکام بالا در برابر انعطاف زیادی است که دارند و همین سبب شده به شکل رولی تولید شوند وفوم رول نام گذاری شوند.

ویژگی فوم رول

 • سطح فوم رول یکدست بوده و خراشیدگی ندارد.
 • استحکام خوبی در برابر پارگی و کشش دارد.
 • تلورانس ندارد یعنی در کل رول ضخامت سطحش یکسان است.
 • در صورت سفارش تیراژ بالا رنگ بندی متنوعی دارد.
 • به عنوان عایق در ساختمان سازی استفاده میشود.
 • دارای ضخامت هایی مختلف است.
 • برای جلوگیری از پوسیدگی زیر پارکت استفاده میشود.
 • فوم رول نسبت به محصولات مشابه دیگر کیفیتی بالایی دارد.
 • فوم رول را میتوان به صورت خام یا با نایلون آجدار کرد.
 • فوم رول قابلیت پشت چسب دار شدن دارد که از چسب مخصوص فوم برای این کار استفاده میشود.
 • فوم رول چگالی و دانسیته بالایی را دارد.

انواع فوم رول وکاربرد آن

1.      فوم رول پارکت

این نوع فوم رول در دونوع معمولی و سایلنت وجود دارد. فوم رول پارکت معمولا ضخامتی بین 1.8 میل تا 2 میل دارد و جهت زیر سازی پارکت و نصب برروی پارکت و کف پوش چربی استفاده میشود. این نوع فوم رول برای پرکردن فضای زیر پارکت بین کف پوش و زمین کاربرد داردو باعث میشود به عنوان عایق صدا، سرما و گرما، رطوبت، جلوگیری از پوسیدگی و باد کردن پارکت و لمینت عمل کند.

حال به تفاوت بین فوم رول معمولی و سایلنت که در ابتدا به آن اشاره کردیم، میپردازیم. این دو در قیمت، کیفیت و ظاهر و محیط بهره برداری متفاوت هستند. فوم رول سایلنت از به صدا درآمدن پارکت جلوگیری کرده و باعث ماندگاری بیشتر پارکت میشود. فوم سایلنت به دلیل کیفیت مواد اولیه اش از فوم معمولی گرانتر است.

فوم سایلنت برای زیر سازی پارکت لمینت گزینه مناسب تری بوده زیرا فوم معمولی به پارکت آسیب میرساند. مرغوب نبودن مواد اولیه در تولید فوم معمولی باعث پوسیدگی پارکت با گذشت زمان شده در حالیکه فوم سایلنت به عمر پارکت میافزاید.

2.      فوم رول کفاشی و سراجی

فوم رول کفاشی به عنوان لایه شکل دهنده در تولید کیف و کفش، ساک و چمدان و دمپایی کاربرد بسیار زیادی دارد. این فوم رول دارای ترکیب فرمولاسیون مرغوب ، قابلیت پشت چسب دار شدن و لمینت پارچه، تکسون و پلاستیک مناسب ترین گزینه برای استفاده در تولید کیف و کفش است. فوم رول کفاشی در رول 50 متری و ضخامت و رنگ بندی مختلف قابل تولید است.

3.      فوم رول کیف سازی

فوم رول کیف سازی از مرغوبترین نوع فوم رول EVA که در رنگ متنوع است، در بازار وجود دارد. با توجه به رواج چرم مصنوعی بجای طبیعی ، اساس اصلی تولید چرم مصنوعی فوم رول کیف و کفش بوده که از نوع فوم فشرده پلی اتیلنی است.

فوم رول کیف سازی دارای ویژگی خوبی از جمله قابلیت شستشو، دوام در برابر پارگی و کشش و سازگاری با پوست دست انسان است.

4.      فوم رول کفش سازی

از آنجای که کفش طبی باید راحت، نرم و پا برای مدت طولانی باید در آن احساس راحتی کند، لذا فوم رول کفش سازی مهم ترین ماده در تولید کفش طبی بوده و ویژگی مشابهی با فوم رول کیف سازی دارد. فوم رول کفش سازی مطابق با استاندارد بین المللی و بهداشتی  و در رنگ بندی متنوع قابل تولید است.

5.      فوم رول در صنعت خودرو سازی

فوم رول دارای ویژگی وکیوم فرمینگ بوده و باعث شده در صنعت خودرو سازی محبوبیت داشته باشد. کاربرد فوم رول در این صنعت بسیار ضروری بوده و امکان جایگزین برای آن وجود ندارد. در قسمت تزئینی خودرو مانند کفی اسفنجی پراید، آفتاب گیر پریاد، عایق ضد آب و جعبه جک از فوم رول استفاد میشود.

6.       فوم رول و کاربرد آن در صنعت نساجی

از رول فوم در این صنعت جهت تولید لایه تقویتی، جدا کننده و نگه دارنده کیف و چمدان استفاده میکنند. کیفیت رول فوم مورد استفاده در این محصولات مستقیما در کیفیت محصول نهایی و طول عمر آن  موثر خواهد بود.

7.      رول فوم به عنوان عایق حرارتی

رول فوم در ضخامت، انعطاف پذیری و دانسیته مختلفی تولید میگردد و همین امر سبب شده تا از رول فوم برای تولید و ساخت انواع عایق لوله و عایق حرارتی  استفاده شود.

8.      صنعت بسته بندی و ضربه گیری

ضربه گیر فومی همان فوم رول است که با بالاترین کیفیت و میزان ضربه پذیری و خاصیت ارتجاعی تولید میشوند. برای حفط ایمنی لپ تاپ و نگه داری طولانی مدت آن استفاده از فوم ضربه گیر لپ تاپ توصیه میشود. بهترین روش حمل و نقل لپ تاپ استفاده از کیف حمل کننده آن بوده که داخل آن از فوم ضربه گیر جهت جلوگیری از وارد شدن ضربه به لپ تاپ استفاده شده است. فوم ضربه گیر لپ تاپ در برابر سرما و گرما مقاومت زیادی داشته دارای رنگ متنوع بوده و شستشوی آسان دارد.

9.      فوم رولی و عایق صوتی

ساختار سلول بندی فوم رولی به شکل سلول بسته بوده و همین امر باعث شده در فرآیند آکوستیک سازی و عایق صوتی از نوع ضخیم تر آن به عنوان مکمل عایق سلول باز مانند پشم سنگ و فوم آکوستیک استفاده گردد. این فوم قادر است کارایی عایق سلول باز را افزایش دهد، لذا از آن در زیر سازی آکوستیک بسیاری از استودیو و فضاهایی که با عایق صوتی نیاز دارند استفاده میشود.

 

از دیگر کاربرد رول فومی توان به  زیر سینک ظرفشویی، گلسازی، تزیینات، زیر کفپوش و تجهیزات ورزشی و بدنسازی اشاره کرد. بارزترین و مهم ترین قابلیتی که فوم رول دارد، خاصیت لمینت با آلومینیوم متالایز و نایلون بوده و از این ویزگی میتوان برای تولید واشر قوطی و بطری مایع شوینده و شیمیایی استفاده نمود.

 

جمع بندی

فوم رول یا فوم پلی اتیلن یکی از پرکاربرد ترین فوم موجود در بازار است. این فوم ساختاری منحصربه فرد دارد که موجب شده از آن در صنایع مختلف استفاده شود. رول فومی مزایای خوبی از جمله نگه دارندگی و نشت ناپذیری دارند که باعث شده در ساختمان سازی و خودرو سازی جهت عایق کاری مورد استفاده قرار گیرند. این رول فوم چگالی کم دارد و سبک وزن هستند در نتیجه به عنوان عایق صدا ، برودتی و حرارتی کاربرد دارند.