۰۲۱-۵۵۶۰۰۳۱۲
 

عایق رولی الاستومری

موضوع مورد بحث در این مقاله یکی از انواع عایق برودتی و حرارتی است که در صنایع مختلف از جمله صنعت ساختمان سازی به کار میرود و به عایق آلاستومری معروف است. این عایق ساختاری به صوت سلول بسته داشته و در برابر رطوبت، آلودگی، بخار آب و حرارت مقاوم است. عایق آلاستومری سبک وزن بوده و به دلیل داشتن انعطاف پذیری بالا، جهت استفاده در عایق کاری تاسیسات ساختمانی مختلف، لوله بزرگ، کانال هوا، سیستم گرمایشی و سرمایشی و صنعت خودروسازی گزینه مناسبی است. عایق آلاستومری در دو نوع رولی (ورقه ای) و لوله موجود است که در ادامه به بررسی هردو خواهیم پرداخت.

عایق آلاستومری رولی (ورقه ای)

ازاین نوع عایق در ضخامت مختلف و باتوجه به مکان و شرایط مورد نظر استفاده میشود و به دلیل خصوصیات منحصر به فردی که دارد در مقایسه با عایق سنتی بیشتر مورد استفاده قرار میگیرد. عایق آلاستومری رولی نصب آسان داشته و در فضاهای داخلی و خارجی ساختمان به راحتی قابل استفاده است. این عایق ساختار سلول بسته داشته و مانع اتلاف حرارت و انرژی در ساختمان میشود و باعث افزایش طول عمر تاسیسات میگردد. همچنین این عایق جانشین مناسبی برای پشم شیشه است.

انواع عایق آلاستومری رولی

عایق آلاستومری رولی ساده

این نوع عایق سبک وزن بوده و در برابر رشد قارچ و باکتری، گرد وغبار، موادشیمیایی، و رطوبت مقاومت بالایی دارد. نگهداری و نصب این عایق آسان بوده و جهت عایق کاری سیستم مطبوع در فضای بسته مورد استفاده قرار میگیرد. از چسبی مخصوص جهت نصب این عایق و جهت پوشش دادن درزهای موجود از درزگیر مخصوص این عایق استفاده میشود.

 

عایق آلاستومری رولی روکش دار و بدون روکش

شرایط متفاوت آب و هوا زمینه ساز استفاده از عایق هایی با مقاومت بالا در برابر تغییرات جوی و اشعه UV را فراهم میسازد. عایق رولی روکش دار جهت استفاده در فضای خارجی ساختمان مناسب بوده، در حالیکه از عایق بدون روکش برای محیط داخلی ساختمان استفاده میشود. عایق روکش شده با آلومینیوم در دو صورت ساده و پشت چسب دار در بازار موجود بوده و عرضه میشود. عایق آلاستومری روکش شده با آلومینیوم، عایقی مقاوم در برابر شرایط جوی ناپایدار بوده که در سیستم گرمایشی، ایزوله سازی مخازن، لوله گرم و سرد و سیستم تبرید مورد استفاده است.

عایق آلاستومری رولی شانه تخم مرغی

این نوع عایق معمولا در عایق صوتی کاربرد داشته ودارای ساختار سلولی و سطح منفذدار بوده و از سروصدا به میزان قابل توجهی میکاهد. این عایق در دو نوع ساده و موجدار، و در دو صورت چسب دار و بدون چسب قابل تولید بوده و در آسیب دیدگی، جذب آب، حرارت و مواد شیمیایی بسیار مقاوم است.

عایق آلاستومری پروتکت بلک(BLACK)

علت نام گذاری این نوع عایق روکش آن با پروتکت بلک بوده و از نوع عایق انعطاف پذیر است و منفذی ندارد. این عایق جهت استفاده در عایق کاری سیستن تهویه مطبوع و ایزوله سازی اماکن مرطوب که دچار آلودگی هستند، گزینه مناسبی است. عایق پروتکت بلک در برابر رطوبت و آلودگی و بخار آب مقاومت دارد.

عایق آلاستومری پشت چسب دار ساده

از آنجایی که استفاده از عایق سنتی باعث بوجود آمدن آلرژی پوستی و تنفسی شده و دارای پروسه زمان طولانی بوده، لذا از عایق آلاستومری پشت چسب دار جهت سهولت عایق کاری و سرعت عمل در انجام پروژه به جای عایق سنتی استفاده میگردد. این عایق باعث صرفه جویی در وقت و هزینه میگردد.

عایق آلاستومری پشت چسب دار نخ دار

عایق پشت چسب دار نخ دار در مواردی کاربرد دارد که بار دینامیکی مطرح بوده و سطحی که نیازمند عایق بندی است دارای حرکت باشد، که به دلیل نیاز به مقاومت کششی بالاتر، از الیاف مسلح در ساختار چسب استفاده میشود. اغلب مهندسان این نوع عایق رولی را برای استفاده در کانال گالوانیزه به نوع عایق رولی پشت چسبدار ساده نرجیح میدهند.

عایق آلاستومری لوله و انواع آن

عایق آلاستومری لوله ساده

این نوع عایق بهترین گزینه برای محافظت در برابر قارچ و کپک و هدر رفتن انرژی در پروژه مختلف صنعتی، مسکونی و تجاری بوده و برای عایق بندی لوله کشی گرم و سرد و اتصالات آن در محیط داخلی استفاده میگردد. روش نصب این نوع عایق به صورتی است که عایق را از دو لبه برش میدهیم و پس از قرار گرفتن روی قطعات و اتصالات ، به کمک چسب مخصوص عایق آلاستومری متصل میشود.

عایق آلاستومری لوله با روکش آلومینیوم

از ویژگی این نوع عایق میتوان به سبک، انعطاف پذیر بودن و دارای ساختار بسته که از آن عایقی ایده آل ساخته، اشاره کرد. از این عایق جهت کنترل چگالی در لوله آب سرد و گرم، خطوط تبرید و جلوگیری از اتلاف و کاهش حرارت در سیستم گرمایشی استفاده میگردد. ضخامت روکش آلومینیوم در عایق لوله آلاستومری  130، 170 و 230 میکرون بوده از آن در سیستم لوله کشی و خطوط انتقال سیالات و گاز در فضای خارجی که در معرض آفتاب هستند، استفاده میشود.

عایق آلاستومری لوله با روکش پروتکت BLACK  و SILVER

این نوع عایق در انواع لوله فولادی، مسی و چندلایه استفاده میشود و در سایز1/4 اینچ تا 4 اینچ و در ضخامت 6/9/13/19 و 25 در دسترس است.

ویژگی عایق آلاستومری

  • عایق آلاستومری سبک وزن بوده و انعطاف پذیر است.
  • این عایق عاری از مواد آلرژی و مضر است و استفاده از ماسک و دستکش در حین استفاده از آن ضرورتی ندارد.
  • عایق آلاستومری عایقی نسوز است.
  • این عایق قابلیت رنگ پذیری با رنگ روغنی را داراست.
  • عایق آلاستومری در برابر قارچ و باکتری مقاوم است.
  • طول عمر و دوام این عایق بالاست.
  • این عایق برودتی و حرارتی به روکش نیاز نداشته و آب به داخل آن به دلیل ساختار سلول بسته نفوذ نمیکند.
  • عایق آلاستومری عایقی دو منظوره بوده و هم به عنوان عایق برودتی و حرارتی شناخته میشود.
  • قیمت این عایق در مقایسه با پشم سنگ و پشم شیشه بالاتر بوده اما نیازی به پوشش ندارد و همین امر باعث شده مقرون به صرفه باشد.
  • استفاده از این نوع عایق مراحل ضروری عایق کاری را کاهش داده و در وقت و هزینه صرفه جویی میکند.

 

چگونه عایق آلاستومری را نصب کنیم

برای نصب و اجرا عایق آلاستومری به ابزاری از جمله نوار درزگیر پلیمری، چسب عایق آلاستومری، نوار درزگیر آلومینیوم، نوار درزگیر چسب دار و نوار درزگیر برزنتی نیاز است.

عایق آلاستومری به صورت رولی و لوله قابل تولید بوده و منعطف است. برای نصب عایق،لوله از دو سربریده شده و هم در زمان نصب لوله اصلی و هم بعد آن میتوان اقدام کرد. لوله را به صورت طولی و از قسمت مفصلی توسط چسب فورمیکس میچسبانند. عایق باید به صورت صحیح و درست نصب و اجرا شود تا به خوبی عمل کند.

و در آخر

امروزه در سیستم مختلف در صنایع، از اقلامی جهت عایق بندی استفاده میشود. عایق آلاستومری رولی و لوله بهترین گزینه برای عایق بندی قسمت متفاوت صنعتی بوده و هر صنعتی با آگاهی از نیاز خود میتواند از انواع مختلف عایق آلاستومری رولی و یا لوله که در مقاله فوق بررسی شد استفاده کند.