021-55600312
 

شیرآلات برنجی

دراین مقاله قصد داریم در مورد یکی از قطعات پرکاربرد در صنعت صحبت کنیم. یک از قطعاتی که برای سیستم لوله کشی ضروری است شیرآلات هستند. شیرآلات انواع مختلفی دارند. یکی از آن شیرآلات برنجی هستند. همان طور که از اسم این شیرها پیداست، این شیرها از جنس فلز یا آلیاژ برنجی هستند. برای آشنایی بیشتر با این شیرآلات با ما همراه باشید.

شیرآلات برنجی و انواع آن

شیرآلات برنجی با نام لاتین Brass Valve از پرمصرف ترین قطعاتی هستند که در موتورخانه استفاده میشوند. قطع و وصل کردن جریان ، تنطیم جریان و .. از وظایف این شیرآلات است. از انواع مختلف مواد برنجی برای تولید شیرهای گازی استفاده میشود. از این مواد با درصد و ویژگی مختلف عناصر در در طراحی شیرهای گازی استفاده میشود.

انتخاب آلیاژ برنج برای تمامی صنایعی که به اتصالات هیدرولیک و انواع شیرآلات برنجی و اتصالات نیازمندند، از اهمیت ویژه  برخوردار است. این آلیاژ از مس و روی و مقادیر کمی از آلیاژ دیگر ساخته شده است. باید درصد استفاده شده از این آلیاژ صحیح باشد زیرا برای تضمین نتایج مداوم با هدف طراحی شیرهای گازی، امر مهمی است.

برای توقف و تنظیم جریان آب از دریچه استفاده میشود. شیرهای برنجی نکات مثبت و منفی و کاربردهایی دارند که برای دریچه مناسب تر هستند.

شیرچک

از شیر چک برای حفظ جریان آب فقط در یک جهت و جلوگیری از جریان در جهت مخالف استفاده میشود. بیشتر این شیرها عملیاتی نیستند به همین علت دستگیره کنترل ندارند. دریچه چک قادرند از انواع مختلف مکانیسم داخلی استفاده کنند، مانند طرح کنترل توپ و بررسی دیافراگم. نوعی از شیرکنترل که عملیاتی است، به عنوان یک بازرسی ایست شناخته میشود و قادر است جریان آب را به طور کامل در هر دو جهت متوقف کند.

شیر کاهش فشار

این شیرها برای کم کردن  فشار کلی آب در سیستم لوله کشی ب اندازه مورد نظر نصب میشوند. شیرهای کاهش فشار اغلب چشمه و دیافراگمی دارند که با توجه به فشار منبع آب، به اندازه مشخصی تنظیم میشوند. این شیرها برای کاهش فشار کلی آب استفاده میشوند. معمولا از شیرهای کاهش فشار، برای خانه به جهت کاهش فشار آب برای جلوگیری از آسیب زدن در سیستم لوله کشی خانه، استفاده میشود.

شیر پروانه ای

شیرهای پروانه  دسته اهرمی دارند که شیر را باز و بسته میکنند. شکل خارجی آن دریچه پروانه  توپ شکل است. در داخل این شیر، دیسک فلزی وجو دارد که برای تنظیم آب میچرخد. اگر دریچه کاملا باز هم باشند، جریان تا حدودی کاهش میابد، زیرا آب در اطراف دیسک که در وسط شیر است جریان دارد.

یک دریچه پروانه  برعکس دریچه توپ که به عنوان شیر خاموش درنظر گرفته شده است، قادر است دقیقا میزان جریان را تنظیم کند. از مشکلات این شیر میتوان به واشر داخل شیر اشاره کرد که بعد از گدشت چند سال باعث ایجاد مشکلات تعمیر و نگه داری میشود. کاربرد این دریچه در صنعت است و معمولا در سیستم لوله کشی خانگی استفاده نمیشود.

شیر گلوب

از این دریچه برای شتاب جریان آب با تنطیم آب در سیستم لوله کشی استفاده میشود. دلیل نام گذاری این دریچه وجود داشتن برآمدگی در بدنه سوپاپ است. دسته  که روی شیر گلوب موجود است، اغلب پیچشی است. این دریچه اغلب هنگام تنظیم جریان آب یا در صورتی که به تنظیم مرتب آن نیازباشد، نصب میگردد.

طراحی داخلی آن دارای یک درپوش انتهای یک ساقه سوپاپ است که به کمک دستگیره پیچ سوپاپ بلند و پایین میآید. وقتی که ساقه استوان را به سمت پایین صندلی داخلی سوار میکند، جریان آب به طور کامل متوقف میشود. به تدریج میتوان ساقه را دور از صندلی شیر بلند کرد تا میزان آب جاری شده از دریچه را به طور دقیق کنترل کند.

از دریچه گلوب برای شیرهای روباز و شیرهای نرم افزاری مشابه استفاده میشود، زیرا این دریچه برای تنظیم جریان مناسب هستند.

شیردریچه ای

می توان گفت این دریچه مطمئن ترین نوع شیرآلات هستند. از آن معمولا برای خاموش کردن آب اصلی و برای خاموش کردن خط شاخه استفاده میشود. ازجمله دریچه گیت، یک دریچه توپ به عنوان دریچه  همه چیز یا هرچیزی طراحی شده است. باید آن کاملا باز باشند تا جریانی کامل داشته باشند. یا کاملا باید بسته باشند تا جریان آب کامل متوقف شود.

این شیرها یک توپ با سوراخ در وسط دارند که به دستگیره  بیرونی و از نوع اهرمی متصل هستند. شیر زمانی که دسته موازی با لوله آبرسانی باشد، باز است و هنگامی که عمود باشد ، شیر بسته است. به کمک این دسته به شما به راحتی قادر هستید باز یا بسته بودن آب را تشخیص دهید.

شیر دروازه ای

یکی از رایج ترین شیرآلات در سیستم لوله کشی، دریچه گیت ( دروازه ای) هستند. دریچه دروازه  جریان آب را با بالا بردن یا پایین آوردن یک دروازه داخلی با کمک دسته یا دستگیره  که در قسمت بالای شیر است، کنترل میکنند.

به منظور کنترل حجم جریان هرگر نبایداز دریچه دروازه  هرگز نباید استفاده کرد. زیرا آن طوری طراحی شده اند که کاملا با یا کاملا بسته باشند. به همین دلیل اگر از این دریچه برای تنظیم جریان آب استفاده شود، از بین میروند.

دریچه دروازه  برای خاموش کردن آبرسانی خیلی معتبر هستند. از این دریچه اغلب به عنوان دریچه خاموش در خطوط آبرسانی اصلی و شاخه  استفاده میشود. دریچه توپ کمتر در این عمل محبوبیت دارند. امکان خوردگی قطعات فلزی  داخلی وجود دارد، به همین دلیل نامعقول نیست که دریچه دروازه  در موقعیت روشن یا خاموش قرار بگیرند. معمولا دریچه دروازه  در سیستم هایی کاربرد دارند که د رآن فقط به ندرت آب باید خاموش شود.

کاربرد شیرآلات برنجی

  • شیر شلنگی برای بازو بسته کردن جریان در محوطه باز است.
  • شیر برنجی سوزنی برای قطع و وصل و کنترل جریان است.
  • شیر صاف برنجی برای فیلتراسیون سیالات در خط است.
  • شیر فلکه برنجی کشویی برای کنترل جریان سیالات است.
  • شیر فشارشکن برای جلوگیری از فشار زیاد درسیستم است.
  • شیرگازی برای قطع و وصل جریان گاز است.
  • شیر آتش نشانی برای زمان آتش سوزی است.
  • شیر پیسوار برای تنطیم و کنترل فشار جریان آب گرم و سرد است.
  • شیربالانس برای همسان سازی فشار آب در شبکه لوله کشی است.

مکان استفاده از شیرآلات برنجی

از این شیرآلات در مکان مختلف استفاده میشود. از آن میتوان در مصارف خانگی ، صنایع و تجاری استفاده کرد. این شیرآلات مقاومت بالایی دارند و این مقاومت به دلیل ویژگی چکش خواری آن هاست. در تاسیسات ساختمان، تهویه مطبوع هم کاربرد دارند. از این شیرآلات در کار با سیالات داغ هم به دلیل وجود آلیاژهایی که قابلیت تحمل دمای بالا را دارند هم استفاده میکنند. از کاربرد آن در صنایع گاز و پتروشیمی است. لازم به ذکر است به دلیل زیبا بودن در مصارف خانگی هم بسیار متداول است.

جمع بندی

شیرآلات از پر مصرف ترین اقلام مورد استفاده در سیستم لوله کشی هستند. وظیفه ای برعهده دارند همان طور که گفته شد، قطع و وصل جریان و کنترل آن است. با استفاده درست از این قطعات میتوان طول عمر سیستم پایپینگ و موتور خانه ها را بالابرد. درصورت استفاده نادرست و نابجا از شیرآلات، نمیتوان بهره وری لازم از این اقلام را به عمل آورد.