021-55600312
 

اتصال آکاردئونی

در صنعت از اتصالات متفاوتی استفاده میشود. دراین مقاله قصد داریم در مورد یکی از این اتصالات صحبت کنیم. اتصالات آکاردئونی جز اتصالاتی هستند که در سیستم  مختلف استفاده میشوند. با ما همراه باشید تا در مورد اتصالات آکاردئونی و انواع آن و همچنین کاربردهای این اتصالات اطلاعات بیشتری کسب کنید.

اتصالات آکاردئونی ( Expansion Joint )

اتصالات آکاردئونی جز ساده ترین اتصالات انعطاف پذیرهستند. آن قادر هستند دافع حرکات معمول در همه جهت به صورت همزمان باشند. این اتصالات برای از بین بردن تنش  موجود در خطوط پایپینگ استفاده میشوند. اتصالات آکاردئونی را لوپ انبساطی هم میگویند. سیلندر انبساطی، اتصال انعطاف پذیر هم از نام  دیگر این اتصالات است.

اتصالات آکاردئونی فلزی جهت جذب کردن تغییرات اندازه در سیستم  لوله  فلزی و کانال است. تغییراتی ازجمله لرزش  ناشی از ماشین  دوار، انبساط به دلیل حرارت، تغییر شکل به دلیل فشار، تغییرات راستا در حین نصب و مشکلات ساختمانی.

سیلندر یا ( Bellow) اصلی ترین عضو در اتصالات آکاردئونی است. سیلندر متشکل از حلقه هایی هستند که ساختارشان برای مقاومت برای فشار در برابر فشار داخلی سیستم طراحی شده است، اما انعطاف آن در حدی است که انحرافات محوری، جانبی و مورب را تصحیح کنند.

اتصالات آکاردئونی دارای طراحی و عملکرد ساده هستند. فضای مورد نیاز را کاهش میدهند و وزن و قیمت کمی دارند. باعث تسهیل در مهندسی و طراحی سیستم  لوله کشی شده اند. انعطاف پدیری زیادی دارند. در زمان کارکرد دارای ثبات و امنیت بیشتری هستند.

کاربرد اتصالات آکاردئونی

 • پالایشگاه نفت، گاز و پتروشیمی
 • صنایع سیمان و فولاد
 • صنایع چوب و کاغذ
 • سیستم گرمایشی و تهویه مطبوع
 • مبدل حرارتی
 • خروجی اگزوز موتورهای احتراقی
 • نیروگاه بخار، سیکل و ترکیبی، برق آبی و هسته ای

 

اجزای اتصالات آکاردئونی

 • بلوز که بخش قابل انعطاف اتصالات آکاردئونی است و قادر است حرکات مورد نظر را انجام دهد.
 • لوله هم قسمت قابل انعطاف این اتصالات است و توانایی انجام حرکات مورد نظر را دارد.
 • طوق که در اتصالات فلنجی واسطه فلنج و بلوز است که در اتصالات جوشی مستقیما به خط لوله وصل میشود.
 • فلنج که اتصال آکاردئونی را به فلنج متقابل موجود در خط لوله متصل میکند.
 • غلاف داخلی مانع حرکت سیال در پرش میشود تا جریان آرام باشد. اگر سیال سرعت بالایی داشته باشد و از غلاف داخلی استفاده نشود، باعث ایجاد توربولانس میشود که افت فشار، صدا، افزایش دما و سایش را ایجاد میکند.
 • پایه روپوش که به عنوان نگه دارنده روپوش است.
 • روپوش برای حفظ ایمنی بلوز از آسیب هایی که عوامل خارجی به آن وارد میکنند و همچنین برای جلوگیری از پاشیدن سیال زمان نشت احتمالی از روپوش استفاده میشود.
 • پایه میله مهار به عنوان نگه دارنده میل مهار است.
 • میله مهار که دربرابر نیرو برای قطعات با حرکت جانبی و زاویه مقاومت میکند. وظیفه محدود کردن اتصال برای جلوگیری از اعمال حرکات ناخواسته به قطعه، در قطعات با حرکت محوری برعهده میله مهار است.
 • رینگ تنظیم کننده برای تقویت بلوز در برابر فشار بالا استفاده میشود. در این رینگ علاوه بر تقویت، اندازه حرارت پره هم تنظیم میشود.
 • پایه رینگ وظیفه نگه داری از رینگ انتهایی را دارد.
 • پایه لوله نقش نگه دارنده صفحات لولا در قطعات گاردانی و لولایی را دارد.
 • لوله در برابر نیرو دارای مقاومت است. اجازه حرکت زاویه را در یک صفحه درباره قطعات لولایی و همه جهت  گاردانی میدهد.
 • لولا یک صفحه است که لولا قطعات گاردانی را روی آن پین میکنند.
 • پین در محل اتصالات لولا در قطعات لولایی و گاردانی قرار میگیرد.

 

انواع اتصالات آکاردئونی

اتصال آکاردئونی ساده تکی

اتصالی ساده از نوع اتصالات انعطاف پذیر است. این اتصال قادر است حرکات معمول را در همه جهات و همزمان دفع کند. چنانچه اتصال مهار دار برای دفع کردن حرکات زاویه   استفاده شود، باید دقت کرد که اتصال دو مهار دارد و حرکت زاویه   اتصال با محور میل مهار زاویه 90 درجه بسازد.

اتصال آکاردئونی دوتایی

این اتصال از دو بلوز تشکیل شده که با یک لوله واسط و یک ثابت میانی صلب شده است. در این اتصال هر کدام از بلوزها به طور جدا و به صورت اتصالی تکی عمل میکنند. نباید از این اتصال به جای اتصال یونیورسال استفاده شود، زیرا باهم متفاوت اند.

اتصال آکاردئونی یونیورسال

این اتصال ترکیب از دو عدد بلوز آکاردئونی است که قادر به دفع همزمان حرکات محوری، جانبی و زاویه   است. طراحی این اتصالات به گونه   است که تنظیم حرکات بین دو بلوز، تحمل وزن لوله واسط، جلوگیری از پیچش احتمالی و اعمال نیروی تراست را انجام میدهد. فاصله مابین دو بلوز، اندازه حرکات زاویه   که هر بلوز قادر است داشته باشد از بخش  مهم مقدار دفع حرکات جانبی بیشتر توسط این اتصال صورت میگیرد.

اتصالات آکاردئونی مفصلی

این اتصال متشکل از یک بلوز است و تنها برای دفع کردن حرکات زاویه   دریک صفحه استفاده میشود. این اتصال دارای شکل مهار زاویه   است و حرکت زاویه   با پرخش دور یک پین مقاوم به تراست تامین میشود. یونیور سال و اتصالات مفصلی آن، با دو بلوز به منظور جذب کردن حرکات جانبی در یک صفحه و اغلب در سایز  بزرگ کاربرد دارد.

اتصالات آکاردئونی گاردانی

اتصال گاردانی طراحی شده در دو نوع تکی و دوتایی است. نوع تکی نمیتواند حرکات جانبی را دفع کند، اما نوع یونیورسال قادر به دفع حرکات جانبی در هردو صفحه است. به دلیل دارا بودن شکل مهار بندی خاص، امکان حرکت زاویه   را درهر صفحه به اتصال میدهد. مهاربندی این اتصال دارای رابط و دو جفت پین است که باعث جلوگیری حرکات محوری و نیروی تراست میشود.

اتصال تعدیل کننده فشار زانویی دار

این اتصال طراحی ویژه   دارد. این اتصال در برابر نیروی تراست مقاوم است و جذب کننده این نیرو در خود است. این اتصال برطرف کننده نیاز به سپورت گذاری و نقاط ثابت در مسیر خط لوله است. اتنهای مسیر لوله و در مکان تغییر جهت لوله، محل استفاده از این اتصال است. این اتصال نیرو و گشتارحاصل از نازل مسیر  پس از پمپ را بالانس میکند.

اتصال تعدیل کننده فشار خطی

این اتصال هم با طراحی خاص خود، حذف کننده نیروی تراست و جذب کننده حرکات محوری ، جانبی و زاویه   است. همانند اتصال زانویی در قسمت هایی که ایجاد نقاط ثابت ممکن نیست، استفاده میشود. هنگامی که بلوزهای جریان کشیده میشوند، این مهارها بلوز بالانس کننده را فشار میدهند. از طرفی هنگامی که بلوزهای جریان فشرده میشوند، مهار بلوز بالانس کننده را میکشد و لذا ضریب فنریت محوری این بلوزها باهم باید یکی باشد تا حرکات یکسانی را بتواند تحمل کند.

اتصالات آکاردئونی چهارگوش

این اتصالات به دلیل نداشتن استاندارد مرجع و سایز خاص داکت ها، سفارشی و در شکل و ابعاد و با شرایط مختلفی اعم از دما، فشار و مقدار حرکت در خواست شده ، تولید میشوند. این اتصالات نیز قادرند حرکات محوری، زاویه   و جانبی را جدب کنند. اما با این تفاوت که در این اتصالات جهت حرکات زاویه   و جانبی متناسب با طول و عرض داکت، ایجاد کننده شرایط گوناگون است. در اتصالات چهارگوش حرکات جانبی باعث ایجاد تنش  زیادی هستند، لذا در بیشتر موارد اگر اعمال حرکت متناوب باشد اتصال یونیورسال بهترین گزینه است. اتصال تکی در داکت با طول و عرض زیاد هرگز توصیه نمیشود.

 

جمع بندی

اتصالات آکاردئونی انواع مختلفی دارند. هرکدام از این اتصالات برای قسمتی مناسب است. با مطالعه و تحقیق در مورد انواع اتصالات و شناسایی نیاز، میتوان به راحتی از این اتصالات استفاده کرد. به طور کلی اکثر این اتصالات انعطاف پذیر هستند و وظیفه جذب یا دفع نیروها را دارند.