021-55600312
 

اتصالات مانیسمان

دراین مقاله شما را با انواع اتصالات مانیسمان آشنا کنیم.  اتصالات مانیسمان یا بدون درز در واقع، اتصالاتی هستند که درتولید آن از هیچ گونه جوشی استفاده نمی‌شود.  اتصالات مانیسمان از انواع اتصالات جوشی هستند که بدون درز جوش تولید می‌شوند.  از این اتصالات به منظور اتصال بین لوله‌ها استفاده می‌شود.  با ما همراه باشید تا درمورد این اتصالات اطلاعات بیشتری در اختیار شما قرار دهیم.

اتصالات مانیسمان (بدون درز)

اتصالات مانیسمان که به آن‌ها اتصالات سیاه بدون درز هم گفته می‌شود، کاربرد بسیار زیادی در اتصالات فلزی نفت، گاز و تاسیسات دارند.  اتصالات مانیسمان برخلاف اتصالات سیاه درز دار ساختاری یکپارچه و عاری از هرگونه جوش دارند، به همین دلیل فشار و دمای بیشتری را تحمل می‌کنند.

در تولید اتصالات مانیسمان، از قطعات شمش فولاد و از طریق حرارت و کشش و غلطک، عبور از زره و نیروهای گریز از مرکز استفاده می‌شود.  این اتصالات در صنایع به دلیل دارا بودن متریال و مواد اولیه با کیفیت بهتر، بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

ابعاد اتصالات مانیسمان طبق استاندارد (ASME B16. 9  )است و براساس قطر نامی(NPS )و رده ضخامت (SCHEDULE )شناخته می‌شوند.

 

انواع اتصالات مانیسمان

زانوی مانیسمان

از زانوی مانیسمان برای تغییر جهت جریان استفاده می‌شود.  این زانویی در دو درجه 90 و45 تولید می‌شود.  از زانو 45درجه مانیسمان  برای چرخش لوله‌های مانیسمان به صورت 45 درجه استفاده می‌شود.

از زانو 90 درجه مانیسمان جهت تغییر مسیر لوله‌های مانیسمان با زاویه 90درجه استفاده می‌شود.  زانو 90 درجه از سایز 2/1 اینچ الی 24 اینچ تولید می‌شود و گرید و رده‌های مختلفی دارد.

نکته: اتصالات مانیسمان با برند بنکن، دارای انواع متفاوتی از زانویی مانیسمان است.  یکی از انواع آن،  زانویی شعاع کوتاه(Short radius) است که طول انحنای آن نسبت به نوع شعاع بلند(long radius) ، کمتر است.  زانویی رایج در بازار شعاع بلند است.  اما در مکان هایی که فضا کمترباشد و حتی برای خطوط جک، از زانویی شعاع کوتاه استفاده می‌شود.

سه راهی مانسیمان

برای گرفتن انشعاب هم سایز با خط اصلی، از سه راهی مانسیمان استفاده می‌شود.  اتصال آن به صورت جوشی است.  از این سه راهی در خط‌های فشار قوی که دمای بالایی دارند استفاده می‌شود.  از سه راهی تبدیلی مانسیمان زمانی استفاده می‌شود که نیاز به انشعاب گیری کوچکتر از خط اصلی باشد، که اصطلاحا به آن TEE REDUCER  گفته می‌شود.  سایز انشعاب گرفته شده با سایز خط اصلی، در سه راهی مساوی، یکسان است.  لازم به ذکر است که قطر انشعاب نمی‌تواند کمتر از نصف قطر اصلی باشد و ساخت آن هزینه بالایی دارد.  در این شرایط از OLEF می‌توان استفاده کرد.

کپ مانیسمان

برای کور کردن و مسدود کردن جریان، از کپ مانیسمان استفاده می‌شود.  روش اتصالال کپ به صورت جوشی و از سایز‌های 2/1اینچ تا 24 اینچ وجود دارد و در رده ضخامت‌های متفاوت مانند STD، SGP، SCH40 تولید می‌شود.  کپ به دو شکل عدسی و تخت وجود دارد.  کپ عدسی بیضی شکل بوده و باید مشخصات آن با استاندارد مخازن و بویلر ASME B16. 9  مطابقت داشته باشد. کپ تخت نیز در قسمت هایی که خط لوله فاصله کمی با دیوار یا تجهیزات دیگر داشته باشد، استفاده می‌شود.

بوشن مانسیمان

بوشن مانسیمان قطعه است فلزی که سرتا سر داخلش رزوه‌ای است.  لبه‌های ابتدایی و انتهایی آن پخ خورده است و به دلیل جوشکاری این مدل طراحی شده است.  بوشن‌ها تهیه شده از لوله‌های فلزی هستند و معمولا در طول‌های 10، 7 و اغلب 5 سانتی متری تولید می‌شوند.

موارد استفاده بوشن

  • برای اتصال دو لوله گالوانیزه می‌توان از بوشن‌ها استفاده کرد. لوله‌های گالوانیزه رو پیچی هستند برای اتصال آن‌ها به هم، نمی‌توان دو اتصال روپیچ را به یکدیگر متصل کرد و برای اینکار نیاز به واسطه است.  بوشن به عنوان واسطه عمل می‌کند.

 

  • از بوشن‌ها برای اتصال یک خط لوله کشی جوشی به یک خط دنده‌ای استفاده می‌شود. برای اتصال شیر فلکه کشویی برنجی روپیچ دارای اتصال رزوه‌ای به یک لوله مانیسمان باید از بوشن استفاده کرد. سمت ابتدایی آن به لوله جوش میخورد و سمت دیگر به شیر متصل می‌شود.

چگونگی ساخت بوشن

بوشن‌های فولادی در دو نوع مانیسمان و درزدار تولید می‌شوند.  بوشن‌های درزدار مستقیما از لوله‌های درزدار تولید می‌شوند.

سردنده

سردنده مانیسمان اتصالی است  با یک سر رزوه شده واتصال آن دنده است و سر دیگر آن دارای قابلیت جوش است.  از این سردنده‌ها برای اتصال خط‌های یک لوله به یک شیر، به منظور قطع و وصل کردن برای مصرف کننده استفاده می‌شود و طبق نیاز در رده‌های مختلف STD، SGP، SCH40 قابل تولید است.  از سردنده‌ها معمولا برای شیر آلات برنجی استفاده می‌شود.

تفاوت سردنده با بوشن

بوشن و سردنده هردو برای اتصال خط جوشی به خط دنده‌ای استفاده می‌شوند. اما تفاوت این دو باهم ، در نوع اتصال آن هاست. بوشن‌ها به صورت رو پیچ هستند و برای اتصال به یک شیرو. . . رو پیچ مورد استفاده قرار میگیرند، اما سردنده رو پیچ است و برای اتصال به یک شیر توپیچ از آن استفاده می‌شود.

تبدیل صاف مانیسمان

برای تغییر سایز لوله از تبدیل صاف بدون درز استفاده می‌شود و اتصال آن بصورت جوشی است.  برای اتصال لوله‌های غیر هم سایز به یکدیگر از تبدیل صاف مانیسمان استفاده می‌شود.  این تبدیل بدون درز، عاری از هرگونه جوش بوده و از موادی با کیفیت بالا ساخته شده است.  از این تبدیل برای فشارهای کاری بالا استفاده می‌شود.  تبدیل صاف  نسبت به محور خود تقارن دارد و اغلب از آن در خطوط انتقال عمودی استفاده می‌شود.

تبدیل کج مانیسمان

از تبدیل کج مانیسمان برای برقراری اتصال یک لوله بزرگتر و یک لوله کوچکتر استفاده می‌شود. از تبدیل کج در قسمت هایی که نیاز است ازتفاع بالا یا پایین خط ثابت نگه داشته شوداستفاده می‌شود. مثلا درخطوط انتقال افقی، ورودی پمپ‌ها برای جلوگیری از پدیده کاویتاسیون از تبدیل کج مانیسمان استفاده می‌شود.

موارد استفاده اتصالات مانیسمان

  1. از اتصالات مانیسمان الزاما برای سیستم‌های عبور سیالات بخاری با دمای بالا استفاده می‌شود.
  2. از اتصالات مانیسمان در سیستم‌های آبرسانی در موتور خانه که فشار و دمای بالایی دارد استفاده می‌شود.
  3. از اتصالات مانیسمان در سیستم اطفا حریق استفاده می‌شود. همچنین برای طراحی خطوط آتش نشانی از لوله و اتصالات مانیسمان رده استفاده می‌شود.
  4. از اتصالات مانیسمان در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی می‌توان نام برد.

 

جمع بندی

باتوجه به مطالب ذکر شده می‌توان گفت درحال حاضر اتصالات مانیسمان کاربرد زیادی در سیستم‌های لوله کشی‌های صنعتی دارند. به دلیل استفاده از متریال با کیفیت در اتصالات مانیسمان، این اتصالات مقاومت خوبی در برابر دما و فشار دارند. امیدواریم توانسته باشیم با این مقاله اطلاعات خوبی در اختیار خوانندگان قرار دهیم.